Program History
State Qualifiers & Placers (1st-8th place)
2007
Randy Greenwood - Long Jump (state runner-up), High Jump
Tom McKrill - 100m, 400m
Korrey Willis - Shot Put
2008
Randy Greenwood - Long Jump (state runner-up), High Jump
JeRica Sanders - 100m hurdles
Korrey Willis - Shot Put (state runner-up)
2009
JeRica Sanders - 100m hurdles (state champ), 300m hurdles (state runner-up)
Richie Sanders, Steve Kramer, Pat Kramer, Tim Erjavec - 4x200m relay (5th)
2010
Amy Dalpiaz - 3200m
Je’Rica Sanders - 100m hurdles (state champ), 300m hurdles (3rd)
Adi Taraska - Discus (7th), Shot Put
2011
Amy Dalpiaz - 3200m
Je’Rica Sanders - 100m hurdles (state champ), 300m hurdles (state runner-up)
2013
Frances Bull - 400m (8th)
Joanna Hallisy - Shot Put (3rd), Discus (6th)
Matt Ludwig - Pole Vault
2014
France Bull - 400m (3rd)
Matt Ludwig - Pole Vault (3rd), 300m Hurdles
Masai McDaniel - 200m
Jordan Pritchard - 800m (7th)
Brandon Rassavong - 110m Hurdles
Masai McDaniel, Ricky Osborne, Bruce O’Toole, Matt Ludwig - 4x200m relay (6th)
2015
France Bull - 400m (state runner up)
Jacob Keating - 3200m
Matt Ludwig - 300m Hurdle (state champ), Pole Vault (state runner-up), 200m Dash (8th)
Bruce O’Toole - 400m
Matt Pipoly - Discus
Jordan Pritchard - 800m
Connor Robinson, Darius Alston, Connor Duricky, Bruce O’Toole - 4x200m relay (6th)
Connor Robinson, Bruce O’Toole, Jordan Pritchard, Matt Ludwig - 4x400m relay (state champion)
Jacob Keating, Bruce O’Toole, Matt Bull, Jordan Pritchard - 4x800m relay (state runner-up)
2016
Connor Duricky - 110m Hurdles (6th), 300m Hurdles (6th)
Jacob Keating - 3200m
2017
Connor Duricky - 110m Hurdles (5th), 300m Hurdles (state runner-up)
Del’Mario Hairston - Long Jump (state runner-up)
Jacob Keating - 1600m (6th), 3200m
Silvijia Taraska - Discus
Josh Lazanich, Mike Malchesky, Jacob Keating, Connor Duricky - 4x400m
2018
Chloe Keating - 400m
Elaine Szep - Pole Vault
2019
Del’Mario Hairston - Long Jump (state runner-up)
Chloe Keating - 100m
Elaine Szep - Pole Vault
2021
Neil Jones - 800m (8th)
Joe Malchesky - Long Jump
Neil Jones, Scott Schauer, Tom Kaminoski, Alex Mohr - 4x800m relay (3rd)
2022
Claire Duricky 300m hurdles (8th)
Discover Lake Catholic
Discover yourself, your faith, your future, your purpose. Become a member of the Lake Catholic Family.